Historia Zaczarowany Świat Harmonijki

Festiwal powstał w 1986 roku w Klubie Słońce. "Zaczarowany Świat Harmonijki" to jedyna impreza w Polsce, łącząca występy gwiazd polskiego i światowego bluesa z konkursem harmonijkarzy (solistów), do których od trzeciej edycji Festiwalu dołączyli gitarzyści. Uczestnikom konkursu od samego początku towarzyszy poznańska grupa Wielka Łódź. w założeniu nie ma to być zwykły konkurs oparty na zasadzie "kto lepszy", ale spotkanie tych, którzy preferuja bluesa, a nie inne gatunki muzyki. Stąd też konkurs jest dodatkowym koncertem - dla mnie nawet ciekawszym niż występy gwiazd - bo każdy dźwięk jest nowy i zaskakujęcy.

Podczas dotychczasowych edycji imprezy mieliśmy przyjemność obejrzeć i wysłuchać wszystkich liczących się polskich wykonawców, wśród których byli m.in. Tadeusz Nalepa, Dżem czy Nocna Zmiana Bluesa. Festiwal to także gwiazdy Światowego formatu: wystąpili tu Charlie Musselwhite, Sugar Blue, I Trawel, Louissiana Red i The Blues Band.
X edycja imprezy przypada w roku obchodów 750. rocznicy lokacji Poznania. Stąd narodził się pomysł, aby podczas Festiwalu zaprosić do wspólnej zabawy wszystkich mieszkańców miasta.

13.09.2003 roku podjęliśmy udaną próbę ustanowienia rekordu Guinnessa.


X FESTIWAL
„ZACZAROWANY ŚWIAT HARMONIJKI”
12 -14 września 2003

Próba bicia Rekordu Guinessa odbyła się podczas X edycji Blues Festiwalu Zaczarowany Świat Harmonijki. Próby harmonijkarzy trwały od maja do września. W biciu Rekordu Guinessa wzięło udział ponad 950 harmonijkarzy. Przybyli oni w tym celu nie tylko z Poznania ale też z terenów całej Polski.
Pojawiła sie również kilkuosobowa grupa muzyków z Litwy.

13.09.03 pod hasłem „ 750 Harmonijkarzy na 750-lecie miasta Poznania” muzycy wykonali wspólnie standart jazzowy „ When The Saints Go March In” .

Dokumentacja z próby bicia zawierająca - taśmy video, audio, dokumentacje fotograficzn, relacje telewizyjne i radiowe, wycinki prasowe, listy obecności zostały przesłane do Fundacji.

Paczka z dokumentacją ważyła 4,5 kg.

13.03.2004 roku (czyli dokładnie po pół roku od daty bicia rekordu) otrzymałem przesyłkę z Certyfikatem.

Fundacja zakwalifikowała ostateczną liczbę biorących udział w biciu rekordu na 851 osób.
Rekord Guinessa widnieje pod następującymi numerami:

Claim ID:347018
Membership Number: 35683

Festiwal "ZACZAROWANY ŚWIAT HARMONIJKI"
od tego momentu został zaliczony w poczet tych,
którzy mogą używać hasła:
ZDOBYWCA GUINESS WORLD RECORDS.

Festiwal ZACZAROWANY ŚWIAT HARMONIJKI” jest jedynym festiwalem bluesowym na świecie, który ma prawo używac hasła:

ZDOBYWCA
GUINESS WORLD RECORDS.
 12 BLUES FSTIVAL

Fot. Ryszard RauRANUS ::: Agencja Artystyczna i Koncertowa ::: 2016
created by cocomo